Czemu jestem w rejestrze dłużników?

Wpis do bazy dłużników to czarny scenariusz dla wszystkich, którzy nieterminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Jeśli kiedykolwiek zastawiałeś się na jakiej podstawie możesz zostać wpisany do bazy nieuczciwych klientów, dziś rzetelnie i precyzyjnie rozwiejemy Twoje wątpliwości i odpowiemy na najważniejsze pytania.

Biuro Informacji Kredytowej – nie tylko niekorzystne informacje

BIK wbrew obiegowej opinii nie jest rejestrem dłużników. Instytucja zbiera naszą historię kredytową, uwzględniając zarówno terminowe spłaty, jak i brak płatności w terminie.

Jak się okazje, aż 90% wpisów w BIK-u to wpisy pozytywne!

Jeśli starasz się o kredyt w banku musisz wiedzieć, że pierwszym krokiem do sprawdzenia wiarygodności potencjalnego klienta jest weryfikacja bazy BIK. W przypadku parabanków, część z nich również sprawdza bazę BIK, inne natomiast dobrowolnie rezygnują z tej procedury, zazwyczaj na rzecz weryfikacji danych w innych bazach (BIG i KRD). Z pewnością nie zdajesz sobie sprawy, że dobra historia w BIK-u może pomóc Ci w wynegocjowaniu korzystnego oprocentowania kredytu. Jako pewnego, sprawdzonego klienta bank obdarzy Cię wyjątkowym zaufaniem, proponując równie wyjątkowe warunki kredytowania.

Jeśli masz negatywną historię kredytową musisz liczyć się z tym, że Twoje dane mogą być przetwarzane (bez Twojej zgody) przez okres 5 lat. Może mieć to miejsce tylko wtedy, kiedy dopuściłeś się opóźnienia w spłacie, trwającego powyżej 60 dni i nie uregulowałeś swoich zobowiązań w terminie 30 dni od chwili poinformowania Cię o tym fakcie przez wierzyciela.

Zaległości w spłacie kredytów bankowych to nie jedyne powody, które mogą utrudnić zaciągnięcie kolejnego zobowiązania.

Nie wszyscy wiedzą, że nieterminowe opłacenie czynszu, telefonu lub energii elektrycznej może skutkować … wpisaniem do Krajowego Rejestru Długów.

Jak mogę trafić do KRD?

Do KRD trafiają wszyscy, którzy są zadłużeni dłużej niż dwa miesiące (60 dni), a ich zaległości wynoszą co najmniej 200 złotych brutto. W przypadku firm jest to 500 zł. Kwoty te zawierają również kwoty odsetek. Przed wpisaniem klienta do Krajowego Rejestru Dług, wierzyciel ma obowiązek wysłać do niego list polecony z informacją, że jeśli w ciągu 30 dni nie spłaci należności, zostanie wpisany do rejestru dłużników.

Jeśli dług nie zostanie spłacony, Twoje nazwisko może figurować w KRD nawet przez 10 lat! Jeśli uregulujesz swoje zadłużenie, wierzyciel ma obowiązek poinformowania o tym fakcie KRD. Twoje nazwisko powinno zniknąć z bazy w ciągu 14 dni. Dzięki temu w KRD nie tworzy się niekorzystna historia kredytowa, która – tak jak w przypadku BIK-u – może ciągnąć się za Tobą latami. Rejestr KRD ma na celu ukazanie jedynie aktualnej sytuacji potencjalnego klienta.

Zostałem wpisany do KRD? Jakie konsekwencje ma taki wpis?

Figurowanie w bazie Krajowego Rejestru Długów może nieść za sobą wielowymiarowe konsekwencje. Począwszy od problemów z podpisaniem umowy z operatorem telefonii komórkowej, poprzez kłopoty z zakupem na raty sprzętu RTC czy AGD, aż po trudności z zaciągnięciem kredytu bankowego lub nawet … pożyczki w parabanku.