Kredyt a pożyczka. Czym się różnią?

Wiele osób używa pojęć pożyczka i kredyt zamiennie. Choć oba te terminy wiążą się z pożyczeniem gotówki ich znaczenie jest jednak nieco inne. Jak odróżnić kredyt od pożyczki? Czym jest, a czym nie jest kredyt? Czym nie jest, a czym jest pożyczka?

Kredyt tylko w banku

Kredyt jest pojęciem zarezerwowanym jedynie dla banków. Kredyt nie udzieli Ci parabank i żadna inna instytucja pozabankowa.

Jak mówi art. 5 prawa bankowego, udzielenie kredytu jest „czynnością bankową”, co niesie za sobą szereg konsekwencji, zarówno prawnych, jak i ekonomicznych.

Art. 69 wskazuje natomiast, że umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie. Do elementów umowy kredytu należą między innymi: kwota kredytu, zasady i termin spłaty kredytu, wysokość oprocentowania oraz warunki zmiany oprocentowania, wysokość prowizji.  Tylko wtedy ma ona moc prawną

Jasno określony musi zostać również cel kredytu. Właśnie dlatego banki udzielają swoim klientom rożnego typu kredytów, np. hipotecznych lub kredytów na zakup samochodu.

Co ciekawe, w przypadku kredytu (w przeciwieństwie do pożyczki) przekazany kapitał jest oddany do czasowej dyspozycji kredytobiorcy i nie jest jego własnością. Bank jako właściciel gotówki może więc skontrolować czy wydajemy pożyczone pieniądze zgodnie z ich przeznaczeniem.

Złożenie wniosku o kredyt bankowy wiąże się z procesem starannej weryfikacji potencjalnego klienta. Bank sprawdzi nasze dane w Biurze Informacji Kredytowej, rzetelnie przeanalizuje aktualną sytuację finansową, a w razie jakichkolwiek wątpliwości … odmówi nam przyznania kredytu.

Co na to pożyczka?

O udzielenie pożyczki możesz poprosić bank, pozabankową instytucję finansową, a nawet sąsiada. Zakres tego pojęcia jest zdecydowanie szerszy. Podstawowe zasady dotyczące pożyczek reguluje Kodeks Cywilny. Pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe działają wyłącznie w oparciu o Ustawę o kredycie konsumenckim. Przeznaczenie pożyczki jest dowolne. Starając się o jej zaciągniecie nie musisz informować pożyczkodawcy na co planujesz przeznaczyć otrzymana kwotę.

Aby otrzymać pożyczkę (zwłaszcza w małej kwocie) nie jest wymagane podpisanie umowy. Wszystkie ustalenia i szczegóły i zasady ustalają pomiędzy sobą pożyczkodawca i pożyczkobiorca. W przypadku pożyczek na większe kwoty (ponad 500 zł) poleca się jednak (i praktykuje) spisanie umowy pomiędzy stronami.

Procedery weryfikacji potencjalnych klientów są z reguły uproszczone do minimum. Wypełnienie wniosku odbywa się szybko i sprawnie.  Często, aby to zrobić wystarczy nam jedynie dowód osobisty. Decyzję w sprawie otrzymania pożyczki możemy otrzymać już w kilkanaście minut!

Pieniądze, będące przedmiotem pożyczki mogą być wydane w dowolny sposób.