Czy tylko Polak może otrzymać pożyczkę w pozabankowej instytucji finansowej?

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, czy obcokrajowcy mieszkający na terenie Polski mogą starać się o uzyskanie szybkiej pożyczki. W naszym kraju przebywa przecież tak wielu obywateli innych krajów, którzy uczą się bądź pracują, legalnie odprowadzając podatki.

Mimo, że pozabankowe instytucje finansowe są bardzo elastyczne i zdecydowanie mniej restrykcyjne niż banki, z reguły nie udzielają one pożyczek obcokrajowcom.

Jakie wymagania stawiają firmy pożyczkowe potencjalnych klientom?

Aby starać się o otrzymanie gotówki powinieneś być obywatelem Polski. Jest to zazwyczaj pierwszy i najważniejszy warunek, jaki postawią przez Tobą parabanki. Alternatywnie niektórzy pożyczkodawcy uznają posiadanie stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski. Takie rozwiązanie stosuje m.in. Filarum. Z kolei AlfaKredyt wymaga zarówno polskiego obywatelstwa, jak i stałego miejsca zamieszkania w naszym kraju. Równie ważne jest posiadanie dowodu osobistego, czyli podstawowego dokument tożsamości każdego dorosłego obywatela Polski. Na podstawie danych z dowodu osobistego pożyczkodawca decyduje o przyznaniu bądź nie przyznaniu wnioskowanej kwoty pożyczki. Imię, nazwisko oraz numer PESEL umożliwiają sprawdzenie danych pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej, Krajowym Rejestrze Długów czy Biurach Informacji Gospodarczej.

Firmy pożyczkowe obawiają się udzielania pożyczek obcokrajowcom. Głównie ze względu na fakt, że w razie konieczności odzyskiwania pożyczonej kwoty, cała procedura może się okazać bardzo kosztowna. Jak widać, zbyt kosztowna, aby parabanki zdecydowały się na poniesienie takiego ryzyka.Niezbędne konto w banku

Większość firm pożyczkowych wymaga od swoich klientów, aby posiadali własne konto w banku. Bardzo często zakończeniem procedury weryfikacji wniosku pożyczkowego jest konieczność zrealizowania przelewu na symboliczną kwotę (0,01 – 1 zł) na konto pożyczkodawcy. Dlaczego jest to niezbędne? Otrzymując przelew pożyczkodawca ma możliwość zweryfikowania Twoich danych i porównania ich z tymi, które wpisałeś we wniosku o pożyczkę. Może upewnić się w ten sposób, że konto rzeczywiście należy do Ciebie.Nie mniej ważny numer telefonu komórkowego          

Chcąc otrzymać pożyczkę w pozabankowej instytucji finansowej, powinieneś posiadać również numer telefonu komórkowego. Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach nie jest to żadnym problemem. Dzięki bogatemu rynkowi usług pre-paid niemal każdy może stać się właścicielem zestawu startowego z numerem telefonu.

Czasem zdarza się, że częścią procesu sprawdzania potencjalnego klienta jest rozmowa telefoniczna z przedstawicielem parabanku. Nierzadko na numer telefonu komórkowego wysyłane są sms-y weryfikacyjne.Granica wieku

Oczywistym jest, że po szybką pożyczkę może sięgnąć jedynie osoba pełnoletnia. Z reguły parabanki określają dolną granicę wieku pożyczkobiorców jako 20 – 21 lat. Osoba w tym wieku ma już sporą szansę na zarabianie własnych pieniędzy (choćby w pracy dorywczej), jest więc dla parabanku wiarygodnym, pewnym klientem. Niektóre firmy oferują chwilówki osobom w wieku 18 lat. Aby osiemnastolatek mógł otrzymać gotówkę, z reguły musi poinformować pożyczkodawcę o swoim miejscu pracy i osiąganych dochodach. Również górna granica wieku jest zazwyczaj jasno określona. Choć zdarzają się firmy, które jej nie stosują, jeśli masz więcej ni 65-75 lat możesz mieć problem z otrzymaniem pozytywnej decyzji.Pożyczka na raty?

Jeśli chciałbyś zaciągnąć w parabanku pożyczkę na raty, konieczne może okazać się przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. Taka procedura stonowana jest również w przypadku niektórych chwilówek (zwłaszcza w większych kwotach).  Dzięki stosownym dokumentom  zwiększysz swoją wiarygodność w oczach pożyczkodawcy, zapewniając go niejako, że jesteś w stanie terminowo regulować naliczone raty.

Z pomocą cudzoziemcom przychodzi … bank

Nie wszyscy wiedzą, że chcąc uzyskać dodatkowe środki finansowe na dowolny cel, cudzoziemcy mogą wnioskować o to w  … Getin Banku. Getin Bank znany jest ze swojej elastyczności i otwartości na nietypowe potrzeby klientów. O kredyt mogą starać się obcokrajowcy z kartą pobytu lub zaświadczeniem obywatelstwa UE zameldowani w Polsce. Aby go otrzymać należy przedstawić wyłącznie udokumentowane źródło dochodów. Kredyt dostępny jest dla osób, które ukończyły 18 lat, bank nie przewiduje przy tym górnej granicy wieku kredytobiorcy. Dla kredytów do 30 tysięcy złotych bank nie wymaga zgody i podpisu małżonka.

Nie da się ukryć, że pożyczki są dobrym sposobem na załatanie dziury w domowym budżecie i pokrycie nieplanowanych wydatków. Warto pamiętać, że taki sposób finansowania nie może stać się „sposobem na życie”. Terminowe spłacanie zaciągniętych zobowiązań to niezbędny warunek bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje decyzje finansowe.