Malejące raty kredytów bankowych

Większość osób zaciągając kredyt hipoteczny lub gotówkowy decyduje się na raty o równej wysokości. To standardowe rozwiązanie jest przede wszystkim bardziej znane, pozwala dokładnie zaplanować domowy budżet i z jakichś powodów wydaje się kredytobiorcom po prostu wygodniejsze.

Musisz wiedzieć jednak, że malejące raty kredytów bankowych mogą spowodować obniżenie kosztów spłaty. Nawet jeśli wartość RRSO pozostaje bez zmian. Jak to możliwe?

Każda rata kredytu składa się z 2 części: części kapitałowej i odsetkowej. Spłacając część kapitałową oddajemy bakowi jakiś procent pieniędzy, które od niego pożyczyliśmy, spłacając natomiast część odsetkową płacimy naliczone odsetki.

cześć kapitałowa + część odsetkowa = rata kredytu

Część kapitałowa raty malejącej jest taka sama podczas całego okresu kredytowania. Łączna rata wyliczana jest poprzez podzielenie kwoty kredytu przez liczbę rat i dodanie do niej bieżących odsetek. Wybierając raty malejące na początku będziemy musieli płacić nieco więcej niż w przypadku rat równych. Jednak płacąc więcej coraz szybciej będziemy spłacać kapitał, od którego zostają naliczane odsetki.

Co to oznacza?

Jeśli odsetki naliczane są od kwoty kapitału, która pozostała do spłaty, jeśli szybciej spłacimy kapitał, kolejne odsetki będą już coraz niższe. Tak właśnie dzieje się w przypadku raty malejącej.

W taki sposób możemy oszczędzić nawet kilka procent kwoty kredytu, co w przypadku kredytów hipotecznych jest naprawdę sporą kwotą.

Dla kogo raty malejące?

Raty malejące będą strzałem w dziesiątkę dla wszystkich, którzy mogą pozwolić sobie na płacenie wyższej wysokości rat przez pewien okres kredytowania. Pewien okres oznaczać tu może kilka lub kilkanaście miesięcy w przypadku kredytów gotówkowych, kilkadziesiąt albo kilkaset w przypadku kredytów hipotecznych. Trzeba dodać również, że same chęci nie wystarczą. Aby płacić wyższe raty (w przypadku rat malejących) trzeba mieć odpowiednio wyższą zdolność kredytową. Bardzo często pożyczkobiorca, który decyduje się na wybór rat malejących może otrzymać od banku niższą kwotę niż w przypadku rat o stałej wysokości.

Gdzie szukać kredytów z malejącą ratą?

Jeśli chciałbyś zaciągnąć kredyt gotówkowy lub hipoteczny z malejącą ratą, zwróć uwagę na interesującą ofertę mBanku. mBank w swojej ofercie kredytów hipotecznych oferuje klientom możliwość spłaty kredytu w ratach malejących. Istotnym walorem oferty mBanku jest możliwość rozłożenia spłaty zobowiązania aż na 35 lat. Bank finansuje aż 90% wartości domu lub mieszkania, co będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają zbyt wysokiego wkładu własnego.

Pożyczkę lub kredyt w malejącą ratą zaciągniesz również w Alior Banku, Santander Consumer Banku  czy Getin Banku.