Uwaga na oszustów!!

Nie da się ukryć, że na rynku produktów finansowych nie brakuje oszustów. Brak świadomości klientów powoduje, że wielu z nich niestety daje się wmanewrować w sytuacje, z których później bardzo trudno się wydostać.

Nieplanowane wydatki, które spadają jak grom z jasnego nieba bardzo często są pierwszym krokiem do podejmowanych w desperacji impulsywnych decyzji. Niestety, takie działania nie mogą nieść za sobą niczego dobrego. Aby uniknąć groźnych konsekwencji i pętli zadłużenia, warto gruntownie przeanalizować każdą decyzję finansową. Nawet jeśli dotyczy ona niewielkiej kwoty.

Strzeż się oszustów

Oszuści uderzają najczęściej w osoby nieświadome, mało zorientowane w zasadach i regułach, powszechnych na rynku kredytów i pożyczek. Często są to osoby starsze lub na tyle zdesperowane, że zdecydują się na złożenie wniosku o pożyczkę … po zapłaceniu określonej kwoty prowizji. Co więcej, w większości przypadków okazuje się, że wiosek został rozpatrzony negatywnie, a wpłacona kwota przepada w tajemniczych okolicznościach.

Pamiętaj, że wypełnienie i wysłanie wniosku zawsze powinno być bezpłatne. Jeśli ktokolwiek poprosi Cię o wpłatę prowizji przy okazji składania niezbędnych dokumentów, możesz mieć pewność, że nie jest to wiarygodny partner. Co wtedy zrobić? Uciekaj jak najdalej.

Zdarza się, że nieuczciwe firmy, oferujące pożyczki proszą swoich klientów o uiszczenie dodatkowych opłat (np. kwoty ubezpieczenia lub różnego rodzaju opłat przygotowawczych) jeszcze przed uruchomieniem środków. Nie daj się na to nabrać! Taka procedura to jawne oszustwo!

Zmiana numeru konta pożyczkodawcy

Uważaj na instytucje, które już po przyznaniu i przelaniu na Twoje konto środków, zmieniają swój numer konta i adres. Efektem takiego działania jest brak informacji w jaki sposób spłacić pożyczoną kwotę. Sprytny pożyczkodawca usiłuje w ten sposób doprowadzić do opóźnienia płatności i naliczenia dodatkowych kosztów w postaci odsetek, kosztów windykacji etc.

Płatny SMS

Nieco bardziej zakamuflowaną formą prowizji przed rozpatrzeniem wniosku pożyczkowego jest … konieczność wysłania płatnego sms-a. Niestety, często jego koszt jest znacznie wyższy niż w przypadku standardowej wiadomości. Taka forma „weryfikacji” klienta bardzo często zaciemnia oczy potencjalnym pożyczkobiorcom, którzy nie widzą w tej sytuacji niczego niewłaściwego. Nie jest to jednak procedura uczciwa i z całą pewnością nie powinna być stosowana.

Skan dowodu? Proszę bardzo

Zaciągając pożyczkę w niewielkiej, mało znanej firmie zdarza się czasem, że jej przedstawiciel poprosi Cię o skan dowodu osobistego i … na tej podstawie pożyczy Ci preferowaną kwotę – bez umowy, bez ubezpieczenia, bez dodatkowych dokumentów. Taka sytuacja jest wręcz niedopuszczalna i nie wróży niczego oprócz kłopotów. Skan dowodu osobistego, który  znajdzie się w niepowołanych rękach otwiera oszustom szereg możliwości, które mogą skończyć się dla Ciebie ogromnymi długami. Sprawdzony, wiarygodny pożyczkodawca nigdy nie weryfikuje danych swojego klienta w taki sposób.

Przelew na konto?

Bardzo często parabanki celem zakończenia procedury weryfikacyjnej proszą klientów o wykonanie przelewu. Dzięki temu mogą sprawdzić, czy konto rzeczywiście należy do pożyczkobiorcy i czy zadeklarowane we wniosku dane osobowe zgadzają się z danymi bankowymi. Wiarygodny pożyczkodawca poprosi Cię o symboliczną wpłatę w wysokości nie większej niż 0,1 zł – 1 zł. Istnieją jednak firmy, które zażądają od Ciebie nawet 10 czy 20 zł. Nieświadomi niczego klienci wykonują przelew po czym okazuje się, że firma nie może jednak udzielić pożyczki. Choć kilkanaście złotych to niewielka kwota, posiadając 50 czy nawet 100 takich klientów dziennie robi się z tego całkiem niezła sumka. Rzadko kiedy klienci są na tyle zdeterminowani, aby kierować taką sprawę do sądu. W końcu, czy to dobry pomysł, aby tracić swój czas i nerwy, aby odzyskać 10 zł?

Jak widać, na rynku chwilówek nie brakuje oszustów. Jeśli jesteś zdecydowany i chcesz zaciągnąć pożyczkę, zdecyduj się na skorzystanie z usług o pewnej, ugruntowanej pozycji na rynku. W czasach rozwoju internetu sprawdzenie opinii innych klientów nie stanowi już  żadnego problemu. Dokonując wyboru warto wziąć je pod uwagę.